/
/
РОЗРАХУВАТИ УТЕПЛЕННЯ ДАХУ: ДЕ ОБРАТИ МАТЕРІАЛ І КУПИТИ НАЙКРАЩУ ГІДРО- ПАРОІЗОЛЯЦІЮ

РОЗРАХУВАТИ УТЕПЛЕННЯ ДАХУ: ДЕ ОБРАТИ МАТЕРІАЛ І КУПИТИ НАЙКРАЩУ ГІДРО- ПАРОІЗОЛЯЦІЮ

Щоб перетворити горищне приміщення на житлову мансарду, мало провести туди опалення, потрібне утеплення якісне і захищене від вологи. З цієї статті ви дізнаєтеся, як розрахувати товщину мінеральної вати, як її укласти і захистити від вологи. Покрівельний пиріг – це досить складна інженерна система, де критично важливий кожен елемент. Ми пройдемо крізь усі шари і розберемо, де можна заощадити, а де потрібно брати тільки найкраще з найкращого.

Як влаштований покрівельний пиріг

Одразу зробимо акцент на різниці в конструкції просто утепленого горища й утепленням під житлову мансарду з проживанням цілий рік.

На фото нижче зображено пиріг утеплення ската для літньої мансарди, ну або для південних регіонів. На перший погляд все начебто нормально, є всі необхідні компоненти:

  • пароізоляція;
  • мінеральний утеплювач між кроквами;
  • гідроізоляція поверх мінеральної вати;
  • вентиляційний зазор між покрівельним покриттям і гідроізоляцією.

Але є важливий момент, який іноді не враховують навіть досвідчені покрівельники. Утеплювач покладений тільки між кроквами, а самі крокви є містками холоду. Так, звичайно, дерево саме по собі теж непоганий утеплювач, але порівняно з мінеральною ватою його теплопровідність вища разів у десять.

І якщо стоїть завдання просто утеплити будинок, щоб менше витрачати на опалення і кондиціонування, така система утеплення цілком підходить.

Але якщо ви хочете перетворити мансарду на житлове опалювальне приміщення, то покрівельний пиріг має мати вигляд, як на наступній ілюстрації.  Ви помітите ключову відмінність, тут є ще одна контробрешітка з внутрішньої сторони і ще один шар утеплювача, покладений поперек щодо крокв. Він не тільки доповнює товщину загального шару утеплення, а й перекриває крокви, і вони більше не працюють як містки холоду і джерела конденсату на внутрішній частині оздоблення.

Ще через високу ціну мінеральної вати нерідко виникає питання, чи можна утеплити дах пінопластом. На жаль, не можна, і для цього є кілька причин:

  1. Пінопласт твердий і крихкий матеріал, а кроквяна система рухлива і протягом року постійно трохи зміщується. Літня спека призводить до розширення, зимові холоди – до стиснення. Утеплювач з вати легко компенсує ці рухи за рахунок пружності та гнучкості, а плити пінопласту підуть тріщинами або розкришаться по краях. Та й щільно укласти жорсткі плити між кроквами не вийде, обов’язково залишаться щілини і зазори. Тоді як вату спеціально випускають так, щоб плита або рулон були на кілька сантиметрів ширшими, ніж стандартний крок кроквяної системи. Тоді вона стає з невеликим зусиллям, сидить щільно і не залишає ніяких щілин для протягів.
  2. Пінопласт і екструдований полістирол могли б підійти для утеплення горищного перекриття, адже воно стабільне і пружність для компенсації зсувів не потрібна. Але і це вкрай небажано, адже ці матеріали горять. А мінеральна вата ні, оскільки мінеральні волокна отримують із вулканічних порід, і горіти там уже нічому.

Ми рекомендуємо купити ізоляцію для даху двох видів:

  1. Базальтова вата – цей утеплювач дорожчий, але щільніший, пружніший. Базальтовий утеплювач не злежується і не сповзає – навіть якщо покладений на майже вертикальних схилах. Крім того, базальтове волокно менш ламке і працювати з базальтовою ватою комфортніше. Головним «козирем» утеплювача з базальту є довговічність. Наприклад, польський бренд ROCKWOOL декларує термін служби базальтової вати для утеплення покрівлі понад 100 років.
  2. Скловата для скатних дахів. Ціна доступніша. Переваг у цього виду утеплення теж багато, пружність, негорючість, хороші теплоізоляційні властивості. Але покрівельна скловата все ж поступається базальтовій за стабільністю структури і довговічністю. І тут особливо багато неякісних матеріалів. З перевірених найкраще зарекомендував себе бренд ISOVER. У них є спеціальна серія утеплювача Ізовер «Скатна покрівля» в плитах. Вона оброблена спеціальним складом, який створює ефект гусячого пера. Тобто навіть якщо вода потрапляє на поверхню, то не вбирається, а скочується крапельками вниз.

ЩО РОБИТИ ЯКЩО УТЕПЛЕНЕ ГОРИЩЕ «ПЛАЧЕ», ВІД ЧОГО ЗАЛЕЖИТЬ КОМФОРТ І ТЕПЛО В ЖИТЛОВІЙ МАНСАРДІ

Навіть якщо обрано найкращі матеріали, можуть виникнути проблеми:

  • конденсат на внутрішньому боці пароізоляційної плівки
  • цвіль на оздобленні, особливо в кутах і біля вікон
  • конденсат, а то й іній на укосах мансардного вікна
  • занадто висока вологість і затхлий, несвіжий запах, який дуже швидко з’являється, якщо закриті всі вікна.

Усі ці проблеми так чи інакше пов’язані з помилками в розрахунках утеплення або в монтажі. Розберемо типові випадки:

  1. Неправильний розрахунок товщини утеплювача. Або порахували правильно, а поклали скільки вийшло, або на скільки вистачило грошей. На жаль логіка: ну добре нехай менше, все одно ж утеплено, трохи більше дати тепла системі опалення і все буде добре – не працює.

Є таке поняття як точка роси. Це коли температура повітря знижується настільки, що воно не може утримувати в собі ту кількість вологи, яка була до зниження. «Зайва» волога випадає у вигляді конденсату. Якщо у нас є два середовища з теплим і холодним повітрям, а між ними якась перегородка, то температура буде поступово падати і в якийсь момент пройде точку роси.

Завдання правильно побудованого покрівельного пирога в тому, щоб точка роси опинилася всередині шару утеплювача (в центрі перегородки, а не на її поверхнях). Але конденсат при цьому випадати не повинен.

Це на перший погляд парадоксальне завдання вирішується завдяки паробар’єру. Пароізоляційна плівка не пропускає пару, яка міститься в теплому повітрі, в товщу утеплювача. Температура в напрямку від теплого до холодного повітря падати все одно буде і рано чи пізно пройде точку роси. АЛЕ! Якщо повітря, яке проходить точку роси, буде сухим, то випадати у вигляді конденсату буде нічому.

На ілюстрації нижче показано оптимальне положення точки роси. А поруч зовнішній вигляд мінеральної вати і навколишніх конструкцій у разі неправильного монтажу паробар’єра і відсутності вентиляційного зазору з «холодного» боку утеплювача.

Річ у тім, що головний теплоізоляційний ефект дає нерухоме повітря між волокнами. І, якщо конденсат все ж з’явитися, то це «вб’є» утеплювач. Теплоізоляційний ефект впаде лавиноподібно. А якщо при цьому ще й не буде зазору для провітрювання утеплювача, то позбутися цвілі і грибка буде нереально.

Положення точки роси актуальне також і для утеплення фасадів. Утеплювач зсуває точку роси, і є критична різниця, з якого боку стіни змонтований утеплювач.

На ілюстрації нижче показано положення точки роси за різних варіантів утеплення. З неї стає зрозуміло чому будівельники категорично проти утеплення приміщень зсередини. У такому варіанті є ризик зрушити точку роси на кордон капітальної стіни та утеплювача й отримати постійне випадання конденсату за оздобленням, постійну цвіль і грибок.   

Для неутеплених горищ підходить плівка з мікроперфорацією, як, наприклад, класичний Гідробар’єр від Juta. Однак, існує ще один чудовий матеріал, про який уже згадували – це Антиконденсат. 

2. Наступне джерело проблем – це неправильний монтаж паро- і гідроізоляції. Пароізоляція – це герметичний шар міцної плівки. Найчастіше це два шари поліетилену між якими запаяна поліпропіленова сітка. Продається PAROBARRIER у рулонах, і щоб отримати герметичний бар’єр, потрібно склеїти краї плівки напуском, проклеїти весь периметр і примикання. А також заклеїти всі місця проколів від скоб або цвяхів, якими плівку кріпили до балок і крокв.

Якщо приклеїли погано або неякісною стрічкою, пара потраплятиме в товщу утеплювача і випадатиме у вигляді конденсату. Наслідки ви бачили на фото вище.

Для склеювання плівки між собою рекомендуємо купити бутилкаучукову стрічку К-2, а для заклеювання проколів, порізів, а також герметизації наскрізних проходів труб – фольговану стрічку АЛ-1.

3. Зовнішня гідроізоляція і вентиляційні зазори. З боку даху утеплювач теж має бути захищений. Але гідроізоляція для захисту утеплювача повинна не пропускати рідку воду ззовні і одночасно пропускати пару зсередини. Домогтися такої односторонньої паропроникності вдалося двома способами:

  • плівка з мікроперфорацією, наприклад, HYDROBARRIER від бренду JUTA (Чехія);
  • супердифузійна покрівельна мембрана, наприклад, EUROBARRIER від JUTA.

Особливості та різницю ми розберемо трохи далі, а тут акцентуємо увагу на критично важливій помилці – вентиляційному зазорі над утеплювачем. Річ у тім, що між покрівельним покриттям і поверхнею гідроізоляції має бути зазор у 3-4 см. Він потрібен, щоб повітряний потік просушував поверхню і забирав зайву вологу. Адже не буває нічого ідеального. І трохи вологи, у вигляді пари або води, що просочилася, в утеплювач потраплятиме. І єдиний спосіб уникнути накопичення вологи в утеплювачі – це дати можливість їй висохнути природним чином.

Так само критично важливо розуміти, що в разі застосування гідроізоляційної плівки вентиляційний зазор має бути подвійним. Тобто, шар плівки має ніби висіти між покрівельним покриттям і поверхнею мінеральної вати. Тільки супердифузійну мембрану можна укладати на волокнистий утеплювач без зазору, тому що у неї величезний показник паропроникності 1200-1500 г/м2/24год, тоді як плівки хоч і можуть пропускати пару, але показник всього близько 40 г/м2/24год.

Дуже часто через незнання або щоб швидше здати об’єкт і піти, будівельники ігнорують другий вентзазор в утепленому даху, або роблять його недостатнім для нормальної циркуляції повітря. Як результат той самий мокрий утеплювач, конденсат на внутрішньому боці пароізоляції, цвіль і грибок.

УТЕПЛЮВАЧ – РОЗРАХУНОК ТОВЩИНИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ З УКЛАДАННЯ

Під час розрахунків товщини утеплювача використовується коефіцієнт теплового опору. Він позначає скільки теплової енергії піде з одного квадратного метра за різниці температури за і перед бар’єром в один градус – (м2*К/Вт). Позначається латинською літерою R.  

R=δ/λ,

де: δ – товщина

утеплювача в метрах, λ – розрахункова теплопровідність, притаманна всім матеріалам (Вт/м*К).

Щоб дізнатися товщину утеплювача, потрібно щоб були відомі: теплопровідність матеріалу і потрібний коефіцієнт теплового опору. Нижче список нормативних значень теплового опору:

для покрівлі або горища R>6,0

для зовнішніх стін R>4,0

для підлог над підвалом R>2,0

для підлог на ґрунті R>3,0.

Питома теплопровідність утеплювача для скатних дахів теж відома λ = 0,037 Вт/м*К.

Якщо у вас покрівля і ви хочете утеплити її до такої міри, щоб вона перетворилася на житлову мансарду, то приймемо значення потрібного теплового опору рівним 6,2, тоді товщина утеплювача:

δ=λ*R = 0,037*6,2 = 0,229 м

Округляємо в більшу сторону і отримуємо 250 мм – рекомендована товщина шару утеплення для даху в кліматичній зоні центральної України. 

ПАРОБАР’ЄР – ЯК ОБРАТИ ТА ЗРОБИТИ ГЕРМЕТИЧНИМ

Є кілька видів матеріалів для пароізоляції. Розберемо властивості та сферу застосування на прикладі продукції чеської фірми JUTA.

  1. PAROBARRIER N90 і N110 – відрізняються тільки щільністю. За структурою це двошаровий матеріал, де поліпропіленова сітка запаяна між шарами поліетилену. Не пропускає воду ні в рідкому, ні в газоподібному стані. Це найпоширеніші виконання пароізоляційних матеріалів для утеплених дахів. Тільки PAROBARRIER N90 – це матеріал для приватного будівництва, а PAROBARRIER N110 для цивільного, оскільки він проходить за старим нормативом по товщині плівок – 0,22 мм. Ця плівка укладається впритул до утеплювача без зазорів.
  2. Фольгована пароізоляція R110 – тут ще є третій шар з алюмінієвої фольги. PAROBARRIER R110 призначений для саун та інших приміщень, де важливо також зберегти максимум тепла. Фольгований шар працює як відбиваючий для тепла в інфрачервоному діапазоні.
  3. PAROBARRIER VAP – це частково паропроникний матеріал. Потрібен для приміщень із сильними коливаннями температури і вологості. Наприклад, дачний будиночок. Де опалення працює тільки у вихідні. Часткова паропроникність потрібна, щоб пара просочилася і вийшла назовні до того, як будинок охолоне після вихідних. Інакше вона сконденсується на стелі та стінах. А це знову ж таки цвіль і грибок.
  4. Пароізоляційна плівка N96SI – дуже рідко застосовується в приватному будівництві. Тут наголос зроблено на міцність, і призначена для неутеплених дахів ангарів, складів і виробничих приміщень. 

ГІДРОІЗОЛЯЦІЙНА ПЛІВКА АБО СУПЕРДИФУЗІЙНА МЕМБРАНА ЗА ЧИ ПРОТИ КОЖНОГО ВАРІАНТА

Обидва матеріали мають односторонню проникність, не пропускають воду зовні і випускають пару зсередини. Але все ж кардинально відрізняються в ціні та властивостях.

Характеристика
Гідроізоляціонна плівка
Супердифузійна мембрана
Пронікність для води
W2 – затримує 50% води, що потрапила на поверхню протягом доби
W1 – затримує 100% води, що потрапила на поверхню протягом доби
Паропроникність
не більше 45 г/м2/24ч
не менше 1000г/м2/24 ч
Міцність на розтягування
220-250 Н/50 мм
260-290 Н/50мм
Вентиляційний зазор над утеплювачем
Потрібен подвійний вентиляційний зазор
Достатньо одного зазора, мембрану можна укладати на утеплювач без зазору.
Ціна
від помірної до низької в залежності від бренду
Висока, особливо на мембрани європейських брендів

Як видно мембрана перевершує плівку за всіма показниками з великим відривом. Єдине, що заважає купити ізоляцію для даху з супердифузійної  мембрани – це її ціна. 

ДЕ КУПИТИ І ЯК ЗЕКОНОМИТИ НА МАТЕРІАЛАХ ДЛЯ ГІДРОІЗОЛЯЦІЇ І УТЕПЛЕННЯ ПОКРІВЛІ

Якщо ви не впевнені, які матеріали вибрати для утеплення вашого горища, найкраще зробити порівняльні розрахунки. Наш технічний відділ допоможе в цьому і порекомендує найбільш ефективне рішення для ваших проблем з ізоляцією.

Якщо хочете розрахувати ціну утеплення горища за параметрами, завантажте документ з параметрами і Вашим контактом для прорахунку менеджером.

Що стосується паро- або гідроізоляції покрівлі радимо звернути увагу на чеську фірму Юта (Juta), продукцію якої вже розбирали в цій статті. У них є широкий асортимент, знайдуться матеріали для дахів найскладнішої конфігурації. Юта давно на українському ринку (понад 20 років, а взагалі компанії понад 120 років). JUTA приділяє особливу увагу надійності та довговічності своїх продуктів. Проводить тестування ключових характеристик плівок і мембран відповідно до вимог EN 13859-1, 2. Всі їхні плівки та мембрани сертифіковані в Україні (ДСТУ Б В.2.7-83:2014 “Матеріали рулонні покрівельні та гідроізоляційні”).

Купити ізоляцію для покрівлі також не складе великих проблем. У нас є величезна мережа дилерів по Україні (докладніше можете знайти на сайті). У нас ви можете замовити повністю комплект для утеплення, гідро- пароізоляції даху будинку. При комплексному замовленні виграєте в ціні на товар, а також заощадите на доставці. Наша компанія працює з виробниками без посередників, а отже, ви зможете купити ізоляцію для покрівлі за ціною, нижчою за ту, яку зможе запропонувати більшість конкурентів.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ЦЕ ЗАНАДТО ДОРОГО

Є непоганий принцип: “а навіщо платити більше, якщо ось пропонують майже таке саме, а коштує дешевше…”. Але в будівництві він працює так собі. Обов’язково потрібні розрахунки і порівняння. Краще спробувати отримати знижку на матеріал вищої якості, ніж насмикати з миру по нитці. Але й реально заощадити без втрати кінцевого результату можна. Наприклад, якщо купити:
  1. PAROBARRIER N90-й замість N110-го.
  2. Утеплювач ISOVER “Скатна покрівля” замість базальтової вати ROCKWOOL
  3. Замовити загальну доставку утеплювача і всіх матеріалів однією ходкою. Адже мінеральна вата займає великий обсяг і її доставка – це помітна стаття витрат на будівництві.
Так, ви можете сказати, що є і дешевші утеплювачі, плівки або мембрани від інших виробників і на цьому можна заощадити. Ви маєте рацію, якщо:
  1. Готові переробляти дах заново. Неякісний паро- і гідробар’єр може зіпсувати навіть найкращий утеплювач, а це знову розбирати покрівлю з усіма наслідками.
  2. Якщо ви будуєте сарай, прибудову або гараж і не плануєте утеплювати покрівлю, то туди справді немає сенсу купувати утеплення і гідроізоляцію вищої якості.
  3. Якщо ви будуєте або переробляєте приміщення під дачу (наприклад, сільський будинок) і не плануєте жити там взимку, а тільки в літній період, то можна обійтися дешевшим матеріалом, для захисту кроквяної системи.
Відразу хочемо попередити, ціна всіх якісних матеріалів для утеплення та ізоляції порівнянна. Якщо хтось пропонує ну вже дуже цікаву ціну на теплоізоляцію і покрівельні плівки, то з ними явно щось не так. Якщо вам цікаві статті та огляди і по інших видах будівельних матеріалів, не тільки для утеплення і гідроізоляції запрошуємо прочитати наступну статтю.

ТАУНХАУС

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

КОТЕДЖНЕ МІСТЕЧКО «СЕВЕРИНІВКА»

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

ПРИВАТНИЙ БУДИНОК

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

ПРИВАТНИЙ БУДИНОК

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

ПРИВАТНИЙ БУДИНОК

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ