/
/
ЯК ОБРАТИ НАЙКРАЩУ ФІРМУ-ВИРОБНИКА ДЛЯ ПАРОІЗОЛЯЦІЇ ДАХУ. ВІДГУКИ ТА ХАРАКТЕРИСТИКИ

ЯК ОБРАТИ НАЙКРАЩУ ФІРМУ-ВИРОБНИКА ДЛЯ ПАРОІЗОЛЯЦІЇ ДАХУ. ВІДГУКИ ТА ХАРАКТЕРИСТИКИ

Гідроізоляція та утеплення скатної покрівлі дозволяє економити до 30% на рік на опаленні. Тобто навіть найдорожчі матеріали, вкладені в гідроізоляцію і пароізоляцію і утеплювач, окупляться за кілька опалювальних сезонів. Однак ціни на гідроізоляційні плівки і мембрани істотно різняться. Найдоступнішими є корейські та китайські плівки для гідроізоляції, українські плівки коштують трохи дорожче (часто тільки ріжуться і упаковуються). Потім, по мірі зростання якості і ціни, слідують польські гідроізоляційні плівки, а вищий клас представлений німецькими і чеськими плівками і мембранами. У цій статті ми розглянемо, як працює гідроізоляція і пароізоляція, а також визначимо, де варто заощадити, а де краще вибрати якість, навіть якщо ціна трохи вище.

ЯК ВЛАШТОВАНИЙ ПОКРІВЕЛЬНИЙ «ПИРІГ» НА ПРИКЛАДІ ГІДРО ТА ПАРОІЗОЛЯЦІЇ JUTA

Давайте розглянемо варіанти утепленої і неутепленої скатної покрівлі. Гідроізоляція плоскої покрівлі здійснюється за іншими принципами, і тут покрівельний матеріал, такий як ПВХ мембрана або Євроруберойд, виконує функцію як фінішного покриття, так і гідроізоляції, тому ми не будемо детально розглядати цей тип покрівлі. Почнемо з вивчення розрізу утепленого горища або житлової мансарди.

ПЛІВКИ ДЛЯ ПАРОІЗОЛЯЦІЇ

Тут спостерігається, що перед шаром мінеральної вати встановлено Паробар’єр, який являє собою водонепроникну плівку. Він кріпиться до кроквяної системи або обрешітки. Суть полягає у створенні безперервного герметичного бар’єру між внутрішнім теплим приміщенням і утеплювачем. Для цього смуги пароізоляційної плівки склеюються між собою і до прилеглих конструкцій спеціальними стрічками на основі бутилкаучуку. Цей же матеріал застосовується для склеювання і герметизації акваріумів, забезпечуючи міцне і довговічне з’єднання (понад 20 років).

Мета пароізоляції полягає в тому, щоб не допустити проникнення теплої і вологої пари всередину волокнистого утеплювача. Теплоізоляційний ефект досягається завдяки сухому і нерухомому повітрю між волокнами. Якщо повітря стане вологим, то зі зменшенням температури водяна пара почне випадати у вигляді крапель конденсату.

Зниження температури в товщі утеплювача неминуче в холодну пору року. Один бік шару мінеральної вати контактує із зовнішнім повітрям, а другий – з теплим, що призводить до перепаду температур через шар утеплювача. Точка роси визначається як співвідношення температури і тиску, за яких повітря перестає утримувати всю воду у вигляді пари, і вона випадає у вигляді конденсату.

Є два типи вологості повітря: відносна й абсолютна. Пароізоляційна плівка необхідна для запобігання проникненню вологи в утеплювач. Це важливо, оскільки мокрий утеплювач втрачає свої теплоізоляційні властивості. Щоб уникнути цього, потрібен грамотно обраний і встановлений Паробар’єр.

ПЛІВКИ ДЛЯ ГІДРОІЗОЛЯЦІЇ

Повернемося до обговорюваного питання. Між покрівельним покриттям і утеплювачем є шар гідроізоляції, який захищає утеплювач від проникнення води ззовні. Це може бути викликано протіканням через стики покрівлі, конденсацією з атмосферного повітря у вологу погоду, туманом, ранковою росою або вологою в період інтенсивного танення снігу.

На перший погляд, завдання здається простим: просто додати ще один шар плівки, щоб створити другий непроникний герметичний шар, аналогічний пароізоляції. Однак зовнішня гідроізоляція складніша. До неї висуваються суперечливі вимоги:

  1. Гідроізоляційна плівка не повинна пропускати воду зовні.
  2. Підпокрівельна гідроізоляція повинна пропускати пару зсередини утеплювача.

Незважаючи на всі зусилля, волога може все ж просочуватися в утеплювач, оскільки немає нічого ідеального. Десь можуть бути недостатньо якісно проклеєні стики пароізоляційної плівки по периметру, а в інших місцях можуть бути проблеми з проколами або дірочками від скоб або цвяхів у плівці. Тому для запобігання накопиченню води необхідно забезпечити хорошу вентиляцію утеплювача, щоб волога могла висохнути.

Плівка для гідроізоляції повинна мати односторонню проникність. Існують два технічні рішення:

  1. Мікроперфорація, заснована на фізичному ефекті поверхневого натягу, дозволяє молекулам води в газоподібному стані проходити через плівку, але затримує краплі рідкої води. Така технологія використовується в плівках для підпокрівельної гідроізоляції, наприклад, у HYDROBARRIER від компанії Juta (Чехія). Однак така плівка має недостатній захист від рідкої води.
  2. Багатошарова мембрана з односторонньою проникністю, звана супердифузійною мембраною, затримує воду і водночас дає змогу парі проходити крізь неї у 20-40 разів більше, ніж звичайна плівка для гідроізоляції. Однак такі матеріали мають високу вартість.

НЮАНСИ ТА ВІДМІННОСТІ ПАРОБР’ЄРА, ГІДРОБАР’ЄРНОЇ ПЛІВКИ ТА ГІДРОІЗОЛЯЦІЙНОЇ МЕМБРАНИ

Розберемося в організації та критеріях відбору матеріалів для гідро- пароізоляції Juta. Ми вибрали цю марку для ілюстрації, оскільки вона пропонує широкий асортимент плівок і мембран, починаючи від базових варіантів і закінчуючи високоміцними і дорогими опціями. Загальні принципи і критерії оцінки застосовні і до матеріалів інших виробників.

Почнемо з пароізоляції від Juta, яка групується під найменуванням PAROBARRIER. Ці плівки абсолютно герметичні і не пропускають воду в жодному напрямку, ні в рідкому, ні в газоподібному стані. Хоча існують винятки, про які буде сказано пізніше. Зазвичай це тришарові матеріали, в яких між двома шарами поліетиленової плівки міститься армована сітка з поліпропілену, як показано на фотографії. Такий композит у кілька разів міцніший за монолітну плівку аналогічної товщини.

Крім того, на фотографії представлені спеціалізовані матеріали для пароізоляції:

  • Фольгований паробар’єр для саун, який, крім армуючого шару і поліетиленової плівки, містить шар алюмінієвої фольги, що дає йому змогу витримувати високі температури (до 120°) і відбивати тепло назад.
  • Пароізоляція з частковою паропроникністю, призначена для дач і заміських будиночків з нестабільним опаленням, щоб пара могла вийти через плівку, інакше вона конденсується під час охолодження.
  • Двошарова пароізоляційна плівка з підвищеною міцністю, але зниженими пароізоляційними характеристиками, призначена для складських приміщень, ангарів та інших будівель з великими прольотами між покрівельними конструкціями.

Плівки для гідроізоляції скатної покрівлі з односторонньою проникністю випускаються під назвою HYDROBARRIER. Зовні це двошарова плівка з армувальною сіткою всередині. Однак ключова відмінність полягає в мікроструктурі: гідроізоляційна плівка пропускає пар з одного боку і майже не пропускає воду з іншого.

Тому вкрай важливо монтувати плівку HYDROBARRIER з правильного боку. Орієнтуватися потрібно за смугами з краю рулонів і за написом HYDROBARRIER. Якщо ви перебуваєте на покрівлі, напис має читатися нормально. Якщо бачите його відбитим, потрібно перевернути гідроізоляційну плівку.

Все було б ідеально, якби не невеликі компроміси в показниках паропроникності та водонепроникності гідроізоляційних плівок HYDROBARRIER. Тут важливо зазначити, що водонепроникність плівок Juta оцінюють на рівні W2, що означає затримку щонайменше 50% води, яка випала на робочу сторону. З іншого боку, їхня паропроникність становить лише 40-45 г/м2/24год. Це означає, що HYDROBARRIER може випарувати не більше 41 грама води з квадратного метра протягом доби. Для ефективної вентиляції потрібен подвійний вентиляційний зазор: один між утеплювачем і гідроізоляційною плівкою, а інший між гідробар’єром і покрівельним покриттям.

Це єдиний спосіб підтримувати сухий мікроклімат. Однак на практиці реалізація подвійного зазору виявляється складною і майже неможливою на покрівлях складної конструкції.

У зв’язку з цим було розроблено матеріал наступного покоління – супердифузійні мембрани. Вони здатні пропускати понад 1000 грамів водяної пари з квадратного метра, а також затримувати всю воду в рідкому стані, що потрапила з вулиці (W1 – затримка 100% води). Супердифузійні мембрани Juta для гідроізоляції позначаються як EUROBARRIER.

Тут також важливо правильно укладати гідроізоляційну мембрану, але переплутати складно, оскільки зовнішній і внутрішній шари значно відрізняються візуально.

Ще одним матеріалом для гідроізоляції скатної покрівлі є ANTICONDENSATE. Цей матеріал позбавлений недоліків перфорованих гідроізоляційних плівок і не пропускає воду зовні (також має показник W1 – затримку 100% води). На внутрішній стороні нанесено волокнистий шар, здатний утримувати до 200 мілілітрів води на квадратний метр. Паропроникність ANTICONDENSATE практично відсутня, але він здатний збирати й утримувати конденсат, який інакше випав би на внутрішній стороні металевої покрівлі.

Плівка ANTICONDENSATE рекомендується для металевих дахів з неутепленим горищем, де вона є єдиним рішенням для гідро- пароізоляції Juta. Також її можна використовувати замість плівок HYDROBARRIER для утеплених дахів з подвійним вентиляційним зазором. Це унікальне рішення, відсутнє у більшості конкурентів.

Крім того, ANTICONDENSATE щільніший і міцніший за більшість інших підпокрівельних плівок, що дає змогу його використовувати на широких прольотах між кроквами і в промисловому будівництві.

ЯКОЇ ТОВЩИНИ ТА ЩІЛЬНОСТІ МАЄ БУТИ ПАРОІЗОЛЯЦІЙНА ПЛІВКА

Пароізоляційні плівки, доступні на ринку, мають щільність від 75 до 130 грамів на квадратний метр. Товщина цих плівок зазвичай не нормується і не враховується в їхніх характеристиках, оскільки головним параметром є міцність. Тришарові матеріали з армувальним шаром зазвичай міцніші, ніж монолітні плівки такої ж товщини. Однак існують старі стандарти, як-от ДБН В.2.6-14-97, де товщина підкладкових матеріалів з поліетилену має бути не менше 0,22 міліметра. Не всі матеріали відповідають цим нормам.

Наприклад, у бренду Juta є такі варіанти:

  1. PAROBARRIER N90 – зі щільністю плівки 90 г/м2 і міцністю на розрив 135/125 Н (поздовжня і поперечна). Цій плівці достатньо механічної міцності для застосування в приватному будівництві, якщо відстань між кроквами не перевищує 0,9 метра. Однак для об’єктів цивільного будівництва, де передбачено технічний нагляд, товщина цієї плівки може бути недостатньою.
  2. PAROBARRIER N110 – зі щільністю 110 г/м2 і міцністю на розрив 155/145 Н. Ця плівка відповідає товщині, передбаченій стандартом ДБН В.2.6-14-97 (не менше 0,22 мм). Таку плівку для пароізоляції можна використовувати без обмежень на всіх об’єктах цивільного і промислового будівництва.

ЯК ОБРАТИ ГІДРОІЗОЛЯЦІЙНУ ПЛІВКУ

Гідроізоляційні плівки класичного типу, такі як HYDROBARRIER, мають аналогічну градацію за товщиною і відповідністю стандартам ДБН, як і пароізоляційні плівки. Тут також присутні варіанти, такі як HYDROBARRIER D90 і HYDROBARRIER D110, призначені для використання в побутовому і цивільному будівництві. Однак, оскільки властивості цих матеріалів складніші, є деякі тонкощі під час вибору:

  1. Класичні гідроізоляційні плівки, такі як HYDROBARRIER, підходять для простих двосхилих дахів ідеально і з точки зору ціни, і з точки зору умов монтажу.
  2. При купівлі гідробар’єрної плівки завжди слід брати трохи більше, на 15-20% від заміряної площі. Частина матеріалу знадобиться на перекриття, а частина – на непередбачувані складнощі (пошкодження, порізи тощо).
  3. Довговічність безпосередньо залежить від міцності плівки на розрив і на розтягнення. Якщо виробник не надає таких даних, а вкаже тільки щільність, краще відмовитися від придбання цього матеріалу.
  4. Ціна гідроізоляційної плівки не повинна бути надмірно низькою. Якісний продукт не може коштувати дешево. Якщо пропозиція про гідроізоляцію значно нижча за середній рівень ринку, це може бути приводом для занепокоєння. Під час будівництва власного будинку краще вивчити характеристики та відгуки, а потім придбати матеріал, ціна якого трохи вища за середню, але який має всі необхідні протоколи випробувань і забезпечує належну заводську гарантію.

МЕМБРАНА ДЛЯ УТЕПЛЕНОЇ СКАТНОЇ ПОКРІВЛІ – РІЗНОВИДИ ТА КРІТЕРІЇ ВИБОРУ

Як ми вже знаємо, супердифузійну мембрану можна укласти безпосередньо до утеплювача, що виключає необхідність другого вентиляційного зазору. Однак основний зазор між покрівельним покриттям і мембраною все одно необхідний, як показано на малюнку нижче.

Крім того, крім односторонньої проникності і хороших гідроізоляційних властивостей, мембрани розрізняються за щільністю, додатковими характеристиками і, як наслідок, за ціною. Для наочності розглянемо асортимент супердифузійних мембран від Juta:

  1. EUROBARRIER 115 – це базовий матеріал для гідроізоляції звичайних дахів з укладанням поверх утеплювача і простою обрешіткою. Підходить для більш ніж 60% варіантів дахів. Структура тришарова, забезпечує УФ-стабільність на 4 місяці.
  2. EUROBARRIER Plus 135 – це мембрана підвищеної міцності, що дає змогу кріпитися на суцільний дерев’яний настил і дерев’яні конструкції будь-якої складності. Вона також тришарова за структурою, зі стійкістю до УФ-випромінювання на 4 місяці. 
  3. EUROBARRIER Q160 – це надміцна чотиришарова мембрана, призначена для монтажу в екстремальних погодних умовах, таких як сильний вітер, мороз до -10 градусів тощо. Ця мембрана дає змогу ходити натягнутою між кроквами поверхнею і може використовуватися як тимчасове покрівельне покриття, наприклад, для консервації об’єктів на зиму.

Існує також мембрана зі спеціальним шаром для дренажу, але це рідкісне виконання, застосовне для фальцевих дахів. Детально на цьому не зупиняємося. Ви також можете підписатися на розсилку, щоб не пропустити новинки на ринку гідроізоляційних матеріалів.

ЯК ПРАВИЛЬНО ЕКОНОМИТИ ТА ЧИ ВАРТО ПЛАТИТИ ЗА ПАРО-ГІДРОІЗОЛЯЦІЮ JUTA

Найчастіше ми чуємо твердження: “Так, звичайно, гідроізоляція від Юта чудова, але їхні плівки занадто дорогі. Я знайду щось простіше.” І це розумне рішення, якщо:

  1. Ви будуєте додаткове приміщення – наприклад, прибудову, сарай або гараж із майстернею. У таких випадках не має сенсу вкладатися в дорогу гідроізоляцію і вибирати вишукані матеріали.
  2. Якщо ви будуєте дачу без опалення, де взимку ніхто не проживає. У цьому разі можна обійтися простішими і доступнішими матеріалами для паро- і гідроізоляції. 
  3. Якщо будуєте не для себе, а замовник обмежив бюджет. Якщо немає достатніх коштів для придбання кращої гідроізоляції, доводиться змиритися з вибором з менш якісних варіантів.

У всіх інших ситуаціях краще економити на інших деталях, таких як водостік або карнизна підшивка, і вкластися в найнадійніші підпокрівельні плівки. Адже якщо водостік вийде з ладу і втратить свій колір, його заміна потребуватиме значних витрат і додаткових робіт, тоді як якісна гідроізоляція забезпечить захист вашого будинку на довгі роки.

СУПУТНІ МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ГІДРОІЗОЛЯЦІЇ УТЕПЛЕНОЇ ПОКРІВЛІ

Для з’єднання гідроізоляційних плівок і мембран часто застосовують спеціальні клейкі стрічки. Розглянемо основні види таких стрічок:

  1. К-2 – це двостороння бутилкаучукова стрічка, призначена для плівок на основі поліетилену, таких як Паробар’єр і Гідробар’єр. Стрічка К-2 забезпечує міцне, герметичне і довговічне з’єднання, зберігаючи свою міцність до 20 років.
  2. АЛ-1 – це фольгована клейка стрічка, яка є одностороннім металізованим скотчем. Вона використовується для проклеювання примикань до димоходів, вентиляції, ремонту порізів у плівці та заклеювання місць кріплення, таких як цвяхи та скоби. 
  3. М-1 – це одностороння клейка стрічка, призначена спеціально для мембран. Хоча її також можна використовувати для плівок, це може бути дорого. Вона застосовується для склеювання стиків, ремонту проколів і порізів супердифузійних мембран.
  4. М-2 – це двостороння клейка стрічка, розроблена спеціально для гідроізоляційних мембран. Вона використовується для з’єднання нахлестів і примикань мембран.

Ці клейкі стрічки для покрівельної гідроізоляції зазвичай продаються в рулонах довжиною від 25 до 50 метрів. При замовленні також рекомендується купувати додатковий запас у розмірі 15-20%.

НАЙДОРОЖЧІ ПОМИЛКИ МОНТАЖУ ПАРО- ТА ГІДРОІЗОЛЯЦІЇ

Постараємось заглибитись  в найтонші нюанси:

  1. Точка роси, що накопичується на внутрішній поверхні паробар’єра, становить складність у разі тонкого шару утеплювача або його неправильного укладання, що створює містки холоду. У стандартному режимі точка роси має бути за межами паробар’єру, всередині шару утеплювача. Якщо паробар’єрна плівка (потіє), це стає катастрофою для крокв і внутрішнього оздоблення, особливо якщо це обжита мансарда. Позбутися цієї проблеми вкрай складно – потрібно зняти і замінити весь утеплювач, а можливо, навіть укласти ще один шар утеплювача з поперечним накладенням.
  2. Відсутність контробрешітки і вентиляційного зазору між покрівельним покриттям і плівкою для гідроізоляції або мембраною часто призводить до проблем через недостатню величину зазору або через укладання металочерепиці поверх “голої” плівки. Це може призвести до пошкодження гідроізоляції, протікання, промерзання, утворення цвілі та грибка. Усунення цієї проблеми також є дорогим процесом, оскільки знадобиться перекриття даху.
  3. Неправильне виведення і закріплення гідроізоляції біля карнизів може спричинити протікання, мокрий утеплювач, промерзання і цвіль. Помилка полягає в тому, що конденсат з гідробар’єру або мембрани потрапляє на карнизну підшивку (софіти), а не у водостічну ринву, як показано на малюнках нижче. Правильний варіант закріплення покрівельної гідроізоляції зображено на обох малюнках.

4. Неправильне перекриття гідроізоляційної плівки на гребені призводить до порушення роботи вентиляційних зазорів, що може викликати замикання димоходу. Супердифузійну мембрану можна укласти суцільною, без розривів на гребені, зберігаючи при цьому її функціональність.

Ми сподіваємося, що матеріал цієї статті виявиться для вас корисним, а якщо вас зацікавили інші аспекти утеплення і гідроізоляції житлових будинків, зверніться до наступного матеріалу.

ТАУНХАУС

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

КОТЕДЖНЕ МІСТЕЧКО «СЕВЕРИНІВКА»

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

ПРИВАТНИЙ БУДИНОК

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

ПРИВАТНИЙ БУДИНОК

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

ПРИВАТНИЙ БУДИНОК

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ